Prowadząc własną działalność gospodarczą, przedsiębiorcy bardzo często borykają się z brakiem kapitału do rozwinięcia własnego biznesu. W Polsce, podobnie jak w całej Europie a inaczej niż w Stanach Zjednoczonych – to system bankowy jest najczęstszym źródłem finansowania przedsiębiorców. Firmy w Polsce chętniej decydują się na zaciągnięcie kredytu, niż na pozyskanie środków finansowych z parkietu giełdowego. Ranking kredytów dla firm może znacząco pomóc w znalezieniu najlepszej oferty banku.

W ofercie banków można wyróżnić trzy rodzaje kredytów dla firm. Pierwszym jest kredyt dla nowych firm – udzielany przedsiębiorcom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Innym rodzajem jest kredyt inwestycyjny, który jest przeznaczany na rozwój bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Kolejnym jest kredyt obrotowy dla firm, które potrzebują kapitału na pokrycie najpilniejszych wydatków. Przyjrzyjmy się, jak wygląda obecnie oferta kredytów firmowych. Poniżej przedstawiamy aktualny ranking najlepszych ofert. Ostatnia aktualizacja miała miejsce: 7 stycznia 2019 r.

Sprawdź nasze inne rankingi!

Polecamy sprawdzić także inne rankingi produktów kredytowych dostępne na naszej stronie:

Ranking kredytów dla firm – styczeń 2019

Ranking kredytów dla nowych firm

Kredyty dla nowych firm charakteryzują się wyższym oprocentowaniem niż inne kredyty dla przedsiębiorców, przez co całkowite koszty zobowiązania są wyższe. Jest to związane z większym ryzykiem kredytowym, ponieważ firma której udzielane jest wsparcie nie posiada jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. Takie kredyty posiadają również większe obostrzenia, jeśli chodzi o warunki umowy kredytowej. Z tego względu, starając się o kredyt dla nowych firm należy liczyć się z odmową w niektórych bankach. W takim przypadku warto udać się do banku, który specjalizuje się w udzielaniu kredytów początkującym firmom.

Bank Kwota kredytu Okres kredytowania Prowizja Uwagi Szczegóły oferty
do 20 tys. zł do 3 lata Ustalane indywidualnie Dla nowych firm od pierwszego dnia działalności Sprawdź ofertę
do 30 tys. zł do 7 lat od 0% Wymagane założenie konta firmowego Sprawdź ofertę
do 50 tys. zł do 12 lat od 0% Bez zaświadczeń z ZUS i US, decyzja podejmowana online Sprawdź ofertę
do 500 tys. zł do 12 miesięcy Ustalane indywidualnie Bez zaświadczeń z ZUS i US Sprawdź ofertę
do 10 tys. zł do 12 miesięcy Ustalane indywidualnie Wymagany min. 6 miesięczny okres działalności Sprawdź ofertę

Ranking kredytów obrotowych dla przedsiębiorców

Kredyt obrotowy jest najczęściej zaciągany przez przedsiębiorstwa handlowe. Spłata takiego zobowiązania następuje zwykle w ciągu 90, 180 lub 360 dni – co jest związane z okresem rozliczeniowym obowiązującym w firmie. Kredyt obrotowy może być udzielony w obcej walucie. Przeważnie środki pochodzące z kredytu obrotowego są udostępniane na rachunku bieżącym – jako linia kredytowa. Kredyty obrotowe są często odnawialne. To dobry sposób finansowania firm, które chcą utrzymać płynność finansową i na bieżąco rozliczać się z kontrahentami.

>

Bank Kwota kredytu Prowizja Uwagi Szczegóły oferty
do 400 tys. zł Ustalana indywidualnie Kredytowanie do 6 lat dla firm ze stażem dłuższym niż 12 miesięcy Sprawdź ofertę
100% wartości faktury Faktoring Oprocentowanie miesięczne wynosi 2,34% Sprawdź ofertę
do 50 tys. zł Karta kredytowa bez prowizji ze standardowym oprocentowaniem, bez odsetek przez 60 dni Sprawdź ofertę

Ranking kredytów inwestycyjnych

Kredyt inwestycyjny jest oferowany firmom z określonym stażem działalności, które potrzebują kapitału na rozwój. Z reguły jest udzielny w dużych kwotach oraz na długi okres. Jednak w tym wypadku oprocentowanie kredytu może być niższe, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko kredytowe, niż w przypadku nowych firmach. Kredyt inwestycyjny, z uwagi na swój charakter, wymaga często zabezpieczenia – którym może być np. nieruchomość należąca do firmy. W ostatnim czasie można spotkać się z wieloma udogodnieniami ze strony banków, jeśli chodzi o kredyty inwestycyjne. Związane jest to ze wsparciem rządowym i ustaleniem preferencyjnych warunków kredytowania. Ma to na celu zwiększenie innowacyjności i produktywności firm działających w Polsce. Dlatego warto zgłębić jeszcze lepiej temat wsparcia przedsiębiorstw kredytami z gwarancjami de minimis.

Bank Kwota kredytu Okres kredytowania Prowizja Uwagi Szczegóły oferty
do 550 tys. zł do 12 lat od 0% Kredyt udzielany na podstawie PIT, KPiR lub wyciąg z konta Sprawdź ofertę
do 600 tys. zł do 10 lat ustalana indywidualnie Zabezpieczenie spłaty kredytu
na przedmiocie realizowanej inwestycji
Sprawdź ofertę
do 4 mln zł do 20 lat od 0% do 5% 0% prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu Sprawdź ofertę
do 2 mln zł 10 lat 0% kosztem wyższej marży Wykupienie ubezpieczenia obniża marżę o 0,5 pkt procentowego Sprawdź ofertę
do 80% nakładów inwestycyjnych 15 lat 5% Karencja w spłacie rat kapitałowych do 24 miesięcy Sprawdź ofertę

Dlaczego kredyty to najpopularniejszy sposób finansowania polskich firm?

Kredyt bankowy jest jednym z najpopularniejszych sposób na pozyskanie kapitału dla firmy w Polsce. Widać to przede wszystkim w statystykach – które pokazują, że polscy przedsiębiorcy preferują kredyt kosztem finansowania z rynku kapitałowego. Oczywiście wiąże się to z pewnymi niedogodnościami (koszty kredytowania, zobowiązanie długoterminowe), jednak pomimo tego to najszybszy sposób pozyskania środków pieniężnych. Finansowanie firm poprzez kredyty wspierają obecnie niskie stopy procentowe. Dzięki temu przedsiębiorstwa stosunkowo tanio mogą pozyskać kapitał na działalność. Większa popularność kredytów dla firm wynika także z charakterystyki europejskich systemów finansowych, które w większym stopniu oparte są na bankach. W Stanach Zjednoczonych większy nacisk kladzie się na finansowanie firm poprzez rynki kapitałowe – czyli np. przez giełdę.

Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm?

Ranking kredytów dla firm 2017Analizując oferty banków; najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze kredytu – jest wysokość całkowitych kosztów kredytu. Na koszty składa się m.in. prowizja banku i oprocentowanie nominalne. Prowizja jest pobierana jednorazowo, na początku przyznawania kredytu. Prowizje banków w Polsce wahają się w zależności od oferty i rodzaju kredytu – od 0% do 5%. Z kolei na oprocentowanie nominalne składa się stawka WIBOR (najczęściej 1M, 3M, 6M) oraz marża banku. WIBOR jest wypadkową popytu i podaży na pieniądz na rynku międzybankowym – a w szerszej perspektywie to stopy procentowe ustalane przez RPP mają decydujący wpływ. Marża banku jest przeważnie ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników takich jak: warunki kredytowania, zdolność kredytowa, rodzaj zabezpieczenia, sprawozdanie finansowe firmy czy prognozy wyników finansowych.

Wymienione parametry są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na koszt kredytu. Jednak nie tylko prowizja i marża decydują ile rzeczywiście zapłacimy za kredyt. Banki oferując kredyty wymagają również wykupienia ubezpieczenie czy też naliczają opłatę przygotowawczą. Na koszt kredytu wpływ ma również rodzaj zabezpieczenia i cel kredytowania. Kredyty zabezpieczone nieruchomością są tańsze niż te, które nie wymagają żadnego zabezpieczenia. Cel kredytowania także ma znaczenie. Jak już zostało zaznaczone w wcześniej, kredyty inwestycyjne dla nowych firm są droższe niż standardowe kredyty obrotowe. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że firmy o dłuższym stażu i pewnej pozycji na rynku mogą liczyć na niższe koszty kredytu.

Jak w miarodajny sposób sprawdzić całościowe koszty kredytu? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie RRSO – czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wskaźnik ten uwzględnia wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu (m.in. prowizja, marża, inne koszty okołokredytowe).

Oprócz kosztów kredytu, warto również sprawdzić:

  • okres kredytowania,
  • maksymalną kwotę kredytu,
  • szybkość decyzji kredytowej,
  • możliwość karencji,
  • dodatkowe wymagania banku.

Warto też nadmienić, że jedną z najważniejszych kwestii przy przyzwaniu kredytu dla firm jest staż działalności. Banki preferują przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Ranking kredytów dla firm 2019 – aktualne porównanie ofert
4.5 (90.43%) 117 votes

 

 

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane