Jak wynika z badań publikowanych przez NBP, kredyty hipoteczne są najczęściej zaciąganym produktem kredytowym w Polsce. Nic w tym dziwnego – mało osób może bowiem pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę.

Dodatkowo kwota, którą musimy wydać na spłatę raty kredytu jest zazwyczaj niższa niż czynsz za wynajem mieszkania. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to zobowiązanie na lata oraz będzie wymagało od nas długoterminowego spłacania. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy świadomie podjęli taką decyzję.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kredyt hipoteczny zaciągany jest głównie na zakup nowego mieszkania, ale nie tylko. Jest on skierowany również dla osób, które chcą zakupić działkę budowlaną, przeznaczyć pieniądze na remont lub zaadaptować mieszkanie. Jest to więc szerokie grono odbiorców, które powinno zainteresować się warunkami przydzielania takiego kredytu.

Każdy, kto chce ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinien zdawać sobie sprawę z obowiązku posiadania wkładu własnego. Taka rekomendacja została wydana w 2013 roku oraz określa wysokość wkładu własnego, który co roku zwiększa się o 5%. Obecnie wynosi on aż 20% wartości nieruchomości! Z jednej strony jest to uciążliwe dla kredytobiorców, ponieważ wymaga posiadania sporej wolnej sumy pieniędzy. Z drugiej zaś strony jest to zabezpieczenie dla banków oraz sprawia, że osoby ubiegające się o kredyt mają większe prawdopodobieństwo na jego otrzymanie.

Powinniśmy również zadbać o naszą zdolność kredytową. Składa się na nią kilka czynników, których powinniśmy być świadomi, bowiem to od nich będzie zależało, czy otrzymamy upragniony kredyt. Najistotniejszą kwestią jest źródło dochodu oraz jego wysokość. Bank wymaga od nas dokumentacji potwierdzającej zatrudnienie, dlatego tak ważne jest, aby posiadać podpisaną z pracodawcą umowę. Dodatkowo istotna dla banku jest nasza sytuacja rodzinna oraz koszty, które ponosimy na utrzymanie gospodarstwa domowego. Bank ocenia nas również na podstawie informacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), w których znajdują się zapisy dotyczące naszej przeszłości kredytowej m.in. systematyczność spłaty dawnych pożyczek i kredytów.

Jakie warunki mogą zaproponować nam banki?

Jednym z najczęściej wybieranych banków jest PKO Bank Polski. Pozwala on na 35 letni okres kredytowania oraz wymaga jedynie 10% wkładu własnego. Ze względu na bardzo niskie RRSO (3,29%) jest to najczęściej wybierana oferta na polskim rynku.

Drugim bankiem, który jest godny uwagi jest Alior Bank. Wyróżnia się głównie szybkością podejmowania decyzji – decyzję o przyznaniu kredytu otrzymamy już po 1 dniu! Maksymalny okres kredytowania w tym przypadku wynosi 30 lat, a wkład własny to 20% wartości nieruchomości.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane