Kupno pierwszego mieszkania lub domu to dla młodych ludzi bardzo duże wyzwanie. Niewiele osób jest stać na zakup mieszkania za gotówkę, a samo uzbieranie odpowiedniej ilości pieniędzy na wkład własny może być dużym wyzwaniem. Rozwiązaniem miał stać się rządowy program mieszkanie dla młodych. W praktyce okazało się, że kryteria są bardzo trudne do spełnienia i niewiele osób może skorzystać z tej formy dopłaty. Poza tym mieszkania, które spełniają te kryteria, jakie zostały określone w warunkach dofinansowania są niewielkim odsetkiem dostępnych na naszym rynku mieszkań.mieszkanie dla młodych

Kto może skorzystać z dofinansowania do kredytu mieszkaniowego?

Dofinansowanie do kredytu mieszkaniowego jest skierowane do osób w wieku do 35 lat. Jeśli o kredyt hipoteczny ubiega się kilka osób, to od uwagę bierze się wiek najmłodszego kredytobiorcy. O kredyt mogą się ubiegać zarówno małżeństwa jak i single samotnie wychowujące dziecko. Poza tym dofinansowanie może zostać udzielone tylko na zakup pierwszego mieszkania, zatem jeśli jeden z małżonków jest np. współwłaścicielem jakiejś nieruchomości to nie może skorzystać z tego programu. Dofinansowanie dotyczy tylko zakupu pierwszego w życiu domu lub mieszkania.

Jakie mieszkania można kupić z dopłatą MdM?

W tym programie można zakupić dom lub mieszkanie w rynku wtórnego, co znacznie zawęża kryteria. Poza tym nieruchomość musi się znajdować na terytorium Polski i ma na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób kujących, co a praktyce oznacza, że nie może to być mieszkanie przeznaczone np. na wynajem.

Wielkość mieszkania jest ograniczona pewnymi limitami. Dla osób posiadających 3 dzieci wynosi ona 85 metrów, natomiast rodziny z jednym lub dwójką dzieci mogą zakupić mieszkanie do 75 metru kwadratowych. W przypadku domów powierzchnia wynosi odpowiednio 110 i 100 metrów kwadratowych.

Poza tym dochodzą limity cen za metr kwadratowy, który jest ustalany na podstawie średnich dla poszczególnych województw. Jeśli ktoś mieści się w tych wymogach to warto skorzystać z tego dofinansowania, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy na kredycie hipotecznym.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane