Patrząc na ostatnie wzrosty sprzedaży samochodów Polsce, można stwierdzić, że kredyt samochodowy musi być jednym z popularniejszych produktów kredytowych w Polsce. Nie jest to zaskoczeniem, gdy popatrzy się na „siłę nabywczą” naszego społeczeństwa – np. w porównaniu z zachodnimi krajami.

Chcąc kupić samochód często ratujemy się kredytem. Jest to jeden z najprostszych sposobów na sfinansowanie zakupu auta. Przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto dowiedzieć się, co nas czeka i jakie wymagania stawiają banki. Należy także zapoznać się z podstawowymi parametrami takiego kredytu.

Okres kredytowania

Kredyt samochodowy jest zaciągany na okres 5-10 lat. Standardowe oferty posiadają termin spłaty wynoszący ok. 8 lat. Istotnym aspektem w tym kontekście jest to, czy nabywane auto jest nowe czy używane – oraz to, ile lat ma używany samochód. Wiek samochodu może ograniczyć okres kredytowania. Banki w Polsce przyjmują, że łączny wiek auta i okres kredytowania nie może przekroczyć 15 lat.

Zabezpieczanie kredytu

Kredyt samochodowy wiąże się z przedstawieniem stosownego zabezpieczenia. Banki, jako formę zabezpieczenia, przeważnie akceptują cesję praw do ubezpieczenia lub przewłaszczenie samochodu. Analizując oferty banków można spotkać się także z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Może on wynosić około kilkunastu procent wartości samochodu. Wnosząc wkład własny możemy obniżyć koszty kredytu samochodowego.

Koszty kredytu samochodowego

Najważniejszą kwestią przy szukaniu kredytu samochodowego jest jego koszt. Na koszt kredytu składa się oprocentowanie oraz prowizja. To podstawowe czynniki, które wpływają na wysokość odsetek. Oprocentowanie kredytu składa się z marży banku oraz wybranej stopy WIBOR. Z kolei prowizja jest pobierana jednorazowo i może wynosić nawet kilkanaście procent. Warto też dodać, że oprocentowanie nominalne kredytu jest ograniczone ustawowo do czterokrotności stopy lombardowej. Ta w tej chwili wynosi 2,5 proc. – co oznacza, że oprocentowanie jakiegokolwiek kredytu nie może przekroczyć 10 proc. w skali roku

Na koniec należy również wspomnieć o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO), które uwzględnia wszystkie koszty kredytu bankowego. Jest to bardzo dobry parametr do porównywania opłacalności kredytów.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane