Kredyt hipoteczny to bardzo skomplikowany produkt finansowy, który wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Wielu z nas nie ma pojęcia na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze oraz w jaki sposób porównać poszczególne oferty. Oczywiście wybór jednego, najlepszego kredytu jest niemalże  niemożliwy, ponieważ każda oferta zależy od sytuacji finansowej kredytobiorcy. Warto natomiast posiadać ogólną wiedzę w tym zakresie oraz wiedzieć, które kwestie będą dla nas najważniejsze.

Oprocentowanie kredytu

Pierwszą kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić jest to, w jaki sposób ustalane jest oprocentowanie naszego kredytu. Składają się na nie 2 czynniki. Po pierwsze, przed pójściem do banku warto zorientować się na jakim poziomie znajduje się WIBOR. Jest to wskaźnik, który pozwoli nam zorientować się po jakiej cenie banki pożyczają pieniądze na rynku. Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość oprocentowania jest marża. Jej wysokość zależny zazwyczaj od przeznaczenia kredytu, wysokości wkładu własnego, waluty, a także zdolności kredytowej. Wszystkie czynniki powiązane są z ryzykiem, które bierze na siebie bank. Im bardziej jesteśmy wiarygodni, tym niższą marżę zapłacimy. Jeżeli zapewnimy więc wkład własny lub zastaw na odpowiednim poziomie, zmniejszymy ryzyko banku. Aktualnie minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20% wartości nieruchomości.

Jak zadbać o zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik brany pod uwagę przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Dlatego istotne jest, abyśmy w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny, w odpowiedni sposób o nią zadbali. Co wpływa na naszą ocenę? Po pierwsze źródło dochodu – dlatego tak istotne jest, abyśmy posiadali stałe zatrudnienie, potwierdzone umową o pracę. Dodatkowo banki sprawdzają nasze stanowisko oraz staż pracy. Dodatkowo zwróćmy uwagę na pozostałe zobowiązania, które muszą być spłacane regularnie (nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek zaległości). Chcąc wykazać się większą wiarygodnością, warto również zaciągnąć kilka mniejszych pożyczek oraz spłacić je w terminie. Zwiększy nam to liczbę punktów w Biurze Informacji Kredytowej.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane