Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na długie lata, dlatego ważne, aby wybrać go rozważnie i dostosować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. W pierwszej kolejności musimy ocenić nasze możliwości, czyli, na jaki kredyt hipoteczny nas stać i jak duży dom lub mieszkanie jest nam potrzebne. Pamiętajmy, że w przypadku mieszkań każdy zbędny metr to dodatkowe koszty związane z czynszem.nieruchomości

Wybierz najlepszy bank

Jeśli już ustalimy, jaki kredyt mieszkaniowy jest nam potrzebny to kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego banku. Nie należy się z tym śpieszyć i na początku trzeba porównać oferty wielu banków, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Nie można się sugerować jedynie wielkością zdolności kredytowej, jaką w danym banku będziemy mieli. Istotne są takie elementy jak wysokość prowizji, marża, koszt wcześniejszej spłaty, dodatkowe opłaty związane z obsługą kredytu mieszkaniowego i w końcu dodatkowe produkty, jakie bank będzie nam sugerował, abyśmy otrzymali kredyt hipoteczny. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać rozsądnie kilka najkorzystniejszych ofert, a później dokładnie je przeanalizować. Pomocne będą z cała pewnością porównywarki kredytów mieszkaniowych i ranking kredytów hipotecznych.

Wniosek o udzielenie kredytu

Jeżeli udało nam się wybrać kilka różnych banków, które mają najlepsze kredyty mieszkaniowe to należy w nich złożyć wniosek kredytowy. Ostatecznie musimy wybrać jeden bank, który najlepiej nas ocenia, a przy tym daje najlepsze warunki kredytowe. Istotna jest wysokość opłat, prowizja, marża i obsługa naszego kredytu. Jeżeli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego i podpisujemy umowę przedwstępną to należy uwzględnić w tej umowie czas na rozpatrzenie naszego wniosku. Najczęściej czas trwania takiego procesu to około 2 tygodnie, jednak czasami trwa to dłużej. Najlepiej jest się dowiedzieć bezpośrednio w banku ile trwa procedura, aby uniknąć dodatkowych kłopotów. Należy również dopilnować, aby dokumenty były kompletne, ponieważ jeżeli będzie czegoś brakować to czas oczekiwania może się znacznie wydłużyć.

Decyzja kredytowa i uruchomienie kredytu

Ostatnim etapem jest oczekiwanie na decyzję kredytową. Jeśli złożyliśmy komplet dokumentów i nasza zdolność jest wystarczająca, a wcześniej nie zaistnieliśmy w Biurze Informacji Kredytowej, jako nierzetelni klienci to nie powinno to trwać dłużej niż 14 dni.

Jeżeli decyzja jest rozpatrzona pozytywnie to następuje podpisanie umowy kredytowej. Koniecznie trzeba dokładnie przeczytać umowę i nie należy absolutnie śpieszyć się z podpisaniem umowy. Jest to poważna decyzja, która zobowiązuje nas na długie lata, dlatego koniecznie poświęćmy dużo czasu na analizę dokumentacji. W przypadku, gdy cokolwiek budzi nasze wątpliwości należy zwrócić się do pracownika banku o wyjaśnienia. Tylko jasna i czytelna umowa powinna zostać podpisana.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane