Kredyty gotówkowe to obecnie najpopularniejsze formy kredytu. Do ich niesłabnącej popularności przyczyniają się: krótki okres spłaty, powszechna dostępność, a także brak formalności. Jednak czy wiesz na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy kredytu gotówkowego, aby nie popaść w kłopoty?kredyt konsolidacyjnyhipotekahipotekahipoteka

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Przede wszystkim zapoznaj się z ofertami poszczególnych banków. Dowiedz się jak wygląda oprocentowanie kredytu banku, którego jesteś już klientem. Może się zdarzyć, że uda Ci się wynegocjować korzystniejsze oprocentowanie niż komuś „z ulicy”.

Oferty promocyjne

Zapoznaj się z dostępnymi na rynku ofertami promocyjnymi. Zwróć uwagę na to, czy oprócz kredytu jest wymagane np. ubezpieczenie spłat. Często okazuje się, że oferta promocyjna zawiera wiele ukrytych opłat, które w ostateczności znacząco podwyższają koszt kredytu.

Okres kredytowania

Nim przystąpisz do szacowania okresu kredytowania, zorientuj się ile tak naprawdę potrzebujesz gotówki. Jeśli potrzebujesz pieniądze na remont domu, zrób dokładny kosztorys, natomiast jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, to także zadbaj o dokładne wyliczenie wszelkich wydatków. Z dokładnym oszacowaniem potrzebnej gotówki, wiąże się okres kredytowania. Krótszy okres kredytowania oznacza mniej zapłaconych odsetek. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie ze względu na zbyt wysokie obciążenie finansowe.

Warto dowiedzieć się czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i na jakich warunkach się ona odbywa.

Całkowity koszt kredytu

Dowiedz się, jakie są całkowite koszty kredytu. Inne koszty to: dodatkowy rachunek bankowy, opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego czy dodatkowe ubezpieczenie.

Raty równe lub malejące

Raty równe mają taką samą wysokość, natomiast raty malejące, jak sama nazwa wskazuje, maleją. Spłata kredytu ratami równymi jest droższa, ale też odbywa się w sposób umiarkowany.

Ubezpieczenie spłaty

kredyty dla firmJeśli nie jesteś pewien swoich możliwości finansowych, lepiej będzie jeśli nie będziesz zaciągać zobowiązań finansowych. Istnieje także inne rozwiązanie – ubezpieczenie kredytu. Jeśli stracisz pracę, zachorujesz, to takie ubezpieczenie bardzo Ci się przyda.

Kredyt walutowy

Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć w obcej walucie: dolarze, euro, franku szwajcarskim. Oprocentowanie kredytu będzie niższe, jednak istnieje niebezpieczeństwo wzrostu kursu waluty, wtedy raty także wzrosną.

Podpisywanie umowy

Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj. Jeśli natomiast czegoś nie rozumiesz – nie podpisuj. Warto z taką umową zapoznać się na spokojnie, w domu, a w razie wątpliwości, skontaktuj się z prawnikiem.

Każda umowa powinna zawierać taryfy opłat i cennik. Jeśli bank nie umieszcza ich na umowie, to oznacza, że będzie mógł zmieniać opłaty w dowolny sposób.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane