Kredyty hipoteczne to chyba najbardziej popularne produkty kredytowe w Polsce. Często są one jedynym sposobem na zrealizowanie marzeń o własnym lokum. Należy jednak liczyć się z tym, że są to zobowiązania na znaczną kwotę, które będziemy spłacać przez wiele lat. Dobrze jest więc przed wyborem przeprowadzić dokładną analizę ofert dostępnych na rynku i wybrać tą, która najlepiej dopasuje się do naszych potrzeb.

Oprocentowanie i wkład własny

Decydując się na kredyt hipotecznym powinniśmy wiedzieć co wpływa na jego koszt. Jednym z głównych czynników na pewno będzie tutaj oprocentowanie. W przypadku kredytów hipotecznych oprocentowanie jest zmienne, składa się na nie marża banku oraz stopa procentowa WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Na wysokość oprocentowania duży wpływ na pewno będzie miała wysokość wkładu własnego. Aktualnie osoby starające się o kredyt hipoteczny muszą już na wstępie posiadać przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Duże znaczenie ma również okres spłaty. Im dłużej będziemy spłacać zobowiązanie, tym większe koszty poniesiemy. Nie mniej jednak dłuższy okres spłaty zapewnia nam niższe raty miesięczne.

Prowizja dla banku i ubezpieczenia

Banki udzielające kredytów hipotecznych, w większości przypadków pobierają od klientów również prowizję początkową. Jest ona pobierana jednorazowo i najczęściej nie przekracza 5% wartości kredytu. Niektóre instytucje nie wymagają prowizji, jednak w takim przypadku koszty mogą być ukryte w dodatkowym ubezpieczeniu, np. od utraty pracy lub zdrowia, wartości nieruchomości, ryzyka kursowego, odmowy przez sąd wpisu do hipoteki czy niskiego wkładu własnego. Warto więc dokładnie czytać umowy i szczególną uwagę zwrócić na teksty pisane tak zwanym „małym drukiem”. Więcej na temat kruczków przeczytasz tutaj.

Dodatkowe koszty

Kredyt hipoteczny wiąże się również z wieloma dodatkowymi kosztami, które nie są uwzględniane w Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Decydując się na takie zobowiązanie musimy liczyć się z tym, że wszelkie koszty sądowe, opłaty za pośredników i notariusza będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera, do kosztów musimy doliczyć również koszt urządzenia mieszkania.

 

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane