Kredyty konsolidacyjne polegają na łączeniu już posiadanych zobowiązań. Dzięki temu nie trzeba przejmować się spłatą kliku kredytów oddzielnie. Po konsolidacji zostaje jedna rata zamiast kilku. Ujednoliceniu ulega oprocentowanie oraz harmonogram spłaty, co porządkuje zarządzanie zobowiązaniami. Plusem kredytów konsolidacyjnych, jest fakt, że oprocentowania z reguły jest niższe niż średnie oprocentowanie przed połączeniem długów.

Nowe możliwości – kredyty z dopłatą

Kredyty konsolidacyjne mogą pełnić także inne funkcje oprócz tej konsolidacyjnej. Istnieją bowiem kredyty konsolidacyjne z dopłatą. Oprócz tego, że pozwalają na łączenie zobowiązań, służą one także pozyskaniu dodatkowej gotówki. Dzięki kredytom konsolidacyjnym z dopłatą przy okazji łączenia długów możliwe jest coś na kształt zaciągnięcia nowego kredytu. W takim wypadku środki z niego pochodzące można spożytkować na dowolny cel.

Potrzeba zabezpieczania

Tylko niektóre kredyty konsolidacyjne wymagają zabezpieczenia. To bank decyduje czy ma ono wystąpić czy też nie. Można jednak stwierdzić, że jest ono wymagane głównie w przypadku słabej wiarygodności kredytowej podmiotu lub też, jeżeli kredyt ma opiewać na dużą kwotę. Zabezpieczanie może jednak korzystnie wpływać na oprocentowanie kredytu poprzez redukcję ryzyka nie spłacenia zobowiązania. Z pewnością kredyt konsolidacyjny będzie zabezpieczony, jeżeli ktoryś z długów podlegających konsolidacji był zobowiązaniem z zabezpieczeniem.

Rodzaj oprocentowania

Kredyty konsolidacyjne mogą wiązać się z oprocentowaniem zmiennym lub stałym. W przypadku tego drugiego z góry wiadomo ile będzie wynosiła stopa procentowa przez cały czas trwania okresu kredytowania. Jeżeli chodzi o oprocentowani zmienne, to występuje ono zwykle w przypadku kredytów zaciągany na dłuższy okres czasu. W takim wypadku oprocentowanie zmienia się w ciągu trwania okresu kredytowania. Zwykle jest ono uzależnione od poziomu inflacji. W sytuacji, gdy możemy wybrać, który rodzaj oprocentowania będzie dotyczył naszego kredytu, warto kierować się prostą zasadą. Lepiej wybierać oprocentowanie stałe, gdy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych w przyszłości, a wybierać oprocentowanie zmienne, gdy spodziewamy się ich spadku.

Narzędzia wspomagające wybór kredytu konsolidacyjnego

Wybierając kredyt gotówkowy będziemy poszukiwali najtańszej oferty, która spełnia jednocześnie warunki pozafinansowe. W celu zapoznania się z obszerną ofertą rynkową warto jest sięgnąć do rankingów kredytów konsolidacyjnych. Są to zestawienia, które zawierają zbiór dostępnych aktualnie ofert. Przygotowywane są przez zespoły dobrze znające rynek. Dlatego też korzystając z nich można mieć pewność, że nie przegapimy żadnej atrakcyjnej oferty oraz że dobrze interpretujemy parametry danego kredytu. Rankingi kredytów gotówkowych dostępne są w Internecie. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, aby odnaleźć strony internetowe zawierające takie zestawienia.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane