Banki zabezpieczają się w kredytach hipotecznych, nieruchomością, którą chcemy za jego pomocą sfinansować. Jeżeli nie będziemy w stanie spłacać na bieżąco naszych zobowiązań to nieruchomość zostanie nam odebrana. Jest to duże zabezpieczenie dla banku w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, do których wzięcia nie są potrzebne zazwyczaj żadne zabezpieczenia materialne.historia kredytowa

Pomimo zabezpieczenia kredytu hipoteką, bardzo trudno otrzymać finansowanie kredytu w ten właśnie sposób. Banki chętniej udzielają kredytów gotówkowych, ponieważ osiągają większe zyski z ich oprocentowania. Kredyty hipoteczne są bardzo nisko oprocentowane, a często dodatkowo banki rezygnują z pobrania prowizji lub ustanawiają ją na bardzo niskim poziomie.

Kredyt hipoteczny tylko dla bogatych?

Warto zastanowić się nad tym, kogo stać na kredyty hipoteczne, kredyty mieszkaniowe? Tak naprawdę mogą sobie na nie pozwolić tylko nieliczni. Osoby o w miarę stabilnej sytuacji finansowej i dobrych zarobkach. W roku 2015 obowiązuje, co najmniej 10% wkład własny w zakup mieszkania lub domu, finansowanego z kredytu hipotecznego. W następnych latach wkład własny będzie zwiększał się, co roku o 5% wartości nieruchomości. Z tego też względu osoby biedne nie będą miały łatwo o udzielenie im kredytu na zakup mieszkania, czy domu. Przykładowo, jeżeli mieszkanie kosztuje 200 tysięcy złotych to dziś potrzebny wkład własny to 20 tysięcy złotych, w kolejnych latach suma ta będzie rosła. Niestety najbliższa przyszłość wyglądać będzie tak, że młodzi ludzie marzący o zakupie własnego mieszkania będą musieli przez wiele lat ciężko odkładać zarobione pieniądze na wkład własny, aby został im udzielony kredyt hipoteczny.

Decydując sią na kredyt warto zwrócić uwagę i przejrzeć ranking kredytów hipotecznych. Kredyt nie jest prostą sprawą, decyzja powinna być maksymalnie przemyślana, ponieważ będziemy go spłacać przez wiele lat. Coraz więcej banków zaczyna oferować stałe oprocentowanie przez określony czas i warto zainteresować się właśnie ich ofertą, są to np.: Getin Bank, Deutsche Bank, Bank BGŻ, BZ WBK. Banki mają coraz większe wymagania względem osób starających się o kredyty. Z jednej strony jest to problem, ponieważ nie każdy może sobie na niego pozwolić. Patrząc na to jednak z innej perspektywy, dzięki temu, kredyty będą udzielane osobom, które rzeczywiście mają szansę na ich terminową spłatę.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane