Chcąc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty kredytowania. Szukając oferty najlepiej porównywać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) kredytu. Jest to parametr, który uwzględnia wszystkie prowizje, marże i inne opłaty.

Kredyt nieodłącznie wiąże się z ponoszeniem kosztów odsetkowych. To podstawowy aspekt, który powinien wpływać na wybór oferty kredytu. Na koszty kredytowej składają się prowizje, oprocentowanie nominalne inne opłaty. Z kolei oprocentowanie jest uzależnione od wysokości marży banku i stopy WIBOR.

RRSO jest kluczowe

Wszystkie najważniejsze koszty, jakie wiążą się z kredytem konsolidacyjnym uwzględnia RRSO – czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowanie. Jest to najlepszy sposób na porównywanie ofert kredytów konsolidacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że RRSO jest podawane dla konkretnego przykładu oferty. Kredyt może różnić się pod względem parametrów. Może posiadać różne okresy kredytowania lub posiadać inną kwotę.

Na różnice w wysokości RRSO wpływa także zdolność kredytowa i historia kredytowa. To jakie będą koszty kredytu zależy np. od rodzaju umowy na jakiej jest zatrudniony kredytobiorca. Nie bez znaczenia pozostaje wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Z tego względu ciężko jest podać standardową wysokość RRSO dla danej oferty kredytu. Reprezentatywne przykładu kredytu różnią się od siebie. Dlatego istnieją dwa rozwiązanie – sprawdzić ranking ofert na serwisie finansowym, gdzie można porównać kredyty na podstawie jednego, wystandardyzowanego przykładu. Drugim rozwiązaniem jest udanie się do banku i poproszenie o kartę produktu. Przykładowa oferta będzie uwzględniać naszą sytuację finansową i warunki kredytowania. Bank ma obowiązek podać wysokość RRSO wyliczonego dla indywidualnie ustalonej oferty.

Na sam koniec, należy wspomnieć o formalności związanych z kredytem konsolidacyjnym. Warto dowiedzieć się jakiego zabezpieczenia wymaga od nas bank. Czy potrzebny jest wkład własny. Jakich innych dokumentów będzie potrzebował bank udzielających nam kredytu (np. wyciąg z konta).

Dlaczego warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób mających kilka kredytów do spłacania w różnych bankach. Warto zdecydować się na konsolidację kredytów, aby przede wszystkim ograniczyć miesięczne koszty spłaty zadłużenia. Konsolidacja pozwala nam na obniżenie miesięcznej raty. Dzięki niej poprawiamy także naszą płynność finansową.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane