Chwilówki, czyli szybkie pożyczki przez Internet, stały się głównym sposobem finansowania potrzeb osób, które normalnie są wykluczone z zaciągnięcia kredytu bankowego. Wiele osób nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej lub ma „niezbyt” dobrą historię kredytową, przez co nie mogą liczyć na kredyt w banku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku parabanków, które udzielają pożyczek w oparciu o mniej restrykcyjne wymagania.

Charakterystyka

Charakterystyka chwilówek to niska kwota pożyczki udzielana na krótki okres. Udzielane są głównie osobom, które potrzebują szybko gotówki – co zwykle jest związane z jakimś nieoczekiwanym wydatkiem (np. naprawa samochodu). Formalności i wymagania w przypadku chwilówek są ograniczone do minimum. Instytucje pożyczkowe nie zwracają tak dużej uwagi na historię i zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Wystarczą podstawowe dane i dowód osobisty. Pożyczka przelewana nawet w ciągu 15 min.

Koszty

Każda pożyczka wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. W przypadku chwilówek, koszty w ujęciu procentowym są na papierze bardzo wysokie. Jednak warto zaznaczyć, że pożyczki te udzielane są na krótki okres, na niewielkie kwoty. To powodu, że koszt pożyczki w stosunku do pożyczanej kwoty jest wysoki, ale nominalnie nie są to duże kwoty.

Co sprawdzać szukając chwilówek?

Koszty pożyczki to podstawowa rzecz, którą powinno się analizować przy wyborze oferty. Na koszt pożyczki wpływają takie czynniki jak:

  •         Ilość rat i okres spłaty pożyczki
  •         Wysokość kosztów pozaodsetkowych
  •         Całkowita kwota do spłaty
  •         Wysokość RRSO

O wysokości kosztów informuje nas rzeczywista roczna stopa oprocentowania – czyli RRSO, która obowiązkowo musi zostać podana przy prezentowaniu oferty. RRSO mówi, ile wyniosą koszty pożyczki w ujęciu procentowym w skali roku. Niestety RRSO nie do końca jest dobrą miarą kosztów chwilówek. Obraz nieco zaciemnia charakterystyka chwilówek, czyli krótki okres i niskie kwoty pożyczek oraz dodatkowe koszty pozaodsetkowe, wprowadzane przez firmy pożyczkowe.

Na sam koniec, warto przytoczyć co się składa na RRSO. Przede wszystkim są to standardowe koszty odsetkowe, które mogą wynieść maksymalnie 4-krotność stopy lombardowej (obecnie maks. 10 proc. w skali roku). Oprócz tego, firmy pożyczkowe pobierają prowizję za udzielenie pożyczki. Dodatkowo może zostać pobrana opłata administracyjna. W ofertach pożyczek można także spotkać się z takimi pozycjami jak: opłata przygotowawcza oraz prowizja operacyjna. Wszystkie wymienione opłaty i prowizje (oprócz ustawowych kosztów odsetkowych) są kosztami pozaodsetkowymi. Firmy pożyczkowe wprowadzają je w celu ominięcia restrykcji, jakie nakłada ustawa antylichwiarska.

W ostatnim czasie, koszty pozaodsetkowe również zostały ograniczone ustawowo. Koszty pozaodsetkowe nie mogą być wyższe nić 25 proc. kwoty pożyczki + 30 proc. kwoty za każdy rok trwania umowy. Roczne koszty pozaodsetkowe pożyczki nie mogą być wyższe niż 55 proc. ogólnych kosztów.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane