Budżet domowy i jego ograniczenia, to nasz największy problem co miesiąc. Optymistycznie jest tylko w momencie, kiedy wpływają do niego pieniądze za nasze wynagrodzenie, ale kolejne wydatki uszczuplają go niemiłosiernie i z chwil szczęścia niewiele pozostaje.oszczędności domowe

Wielu z nas nie jest w stanie przetrwać do końca miesiąca. Jedni z powodu zbyt niskich dochodów, inni z powodu zbytniej rozrzutności. I w pierwszym i w drugim przypadku, warto przejrzeć finanse i zastanowić się nad ich poprawą.

Jeśli brak ci pieniędzy a twoja wypłata wystarcza na podstawowe opłaty i ograniczone potrzeby życiowe, z pewnością sprawdziłeś już możliwości zaoszczędzenia chociażby niewielkiej sumy. Może się jednak okazać, że coś przeoczyłeś i spłacasz lata temu zaciągnięty kredyt, chwilówkę, która potrzebna ci była na świąteczne zakupy, kartę kredytową lub inne zobowiązanie. Warto pomyśleć wtedy o jeszcze większym zaciągnięciu pasa i pozbyciu się wszystkich niewygodnych i kosztownych zobowiązań, które w dużym, stopniu obarczają nasz domowy budżet.

Jeśli jednak nasze problemy finansowe wynikają z naszej rozrzutności, braku poczucia odpowiedzialności za domowe wydatki i lekkomyślności w robieniu zakupów potrzebujemy pomocy. Nie chodzi tu o pomoc profesjonalistów, chociaż w przypadku zakupoholików i ona może być wskazana. Potrzebujemy narzędzia, które pomoże nam zarządzać naszym budżetem i ograniczać wydatki.

Zrezygnujmy z kart kredytowych, których brak pozbędzie nas poczucia posiadania nieograniczonych środków w zasięgu ręki. Jeśli możemy zostawiajmy karty płatnicze w domu. Po pierwsze będziemy ograniczeni w możliwości pobrania dodatkowej gotówki lub płatności karta i będziemy musieli zrezygnować z zakupów lub ograniczyć je do minimum. Skorzystajmy z aplikacji, które pozwolą nam śledzić nasze wydatki i eliminować najczęściej popełniane błędy.

Róbmy zakupy z głową. Wszyscy przestrzegają, żeby zjadać posiłek przed robieniem zakupów. Wtedy najłatwiej ustrzec się przed wpływem reklam i pokusie kupienia rzeczy, które nie są nam potrzebne. Planujmy nasze zakupy dokładnie. Zróbmy listę, która będziemy uzupełniać przez kilka kolejnych dni. Kupujmy tylko to co jest na liście, starając się wykorzystać wszystkie zapasy żywności, którą mamy w szafkach i której termin ważności jest ograniczony. Tym sposobem ograniczymy wyrzucanie żywności a nasza kuchnia zyska na nowych daniach i przepisach, które będziemy musieli wyczarować jedynie z dostępnych składników.

Oszczędzajmy energię i wodę. W tej szczególnej kwestii zyska nie tylko nasz portfel, ale również środowisko naturalne. Dbając o nie dbamy również o nasze dzieci i wnuki.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane