Statystyczny posiadacz rachunku osobistego korzysta z kilku, kilkunastu przelewów miesięcznie, czasem także z polecenia zapłaty, wykonuje wypłaty gotówki w bankomatach i płaci kartą do rachunku bankowego w transakcjach bezgotówkowych. Często korzysta również z kredytu w koncie.konta bankowe

Za wszystkie te usługi bank prowadzący rachunek może naliczać i pobierać opłaty. W związku z tym dokonując wyboru konta bankowego powinniśmy zbadać jak dużo będzie nas kosztować jego posiadanie. Warto oczywiście skorzystać z narzędzia jakim jest internetowy ranking kont bankowych, ale nie powinniśmy się ograniczać tylko i wyłącznie do niego.

Jaką metodą wybrać spośród propozycji wielu instytucji finansowych najkorzystniejszy rachunek osobisty?

Najistotniejsza będzie miesięczna opłata za utrzymanie konta osobistego. Każdego miesiąca bank zabierze z naszego konta odpowiednią opłatę podaną w taryfie prowizji i opłat. W skali całego roku będą to już spore wydatki i jeśli zależy nam na oszczędzaniu swoich pieniędzy powinniśmy poszukać rachunku utrzymywanego bez takiej opłaty. Niektóre banki wymagają minimalnych wpłat na konto żeby utrzymać jego bezpłatne prowadzenie, inne dokonywania co miesiąc płatności kartą na określoną kwotę, mieszczącą się zazwyczaj w przedziale 200-500 złotych. Tę kwestię także powinniśmy sprawdzić.

Najlepiej jeśli nie będziemy też płacić za przelewy robione przez Internet ani kartę do rachunku – to da nam również duże oszczędności. Przy przelewach należy zwrócić uwagę czy trzeba będzie płacić np. za wiadomości tekstowe na komórkę z hasłami jednorazowymi do potwierdzania przelewów. Można również zetknąć się z sytuacją, że płatne będą stałe zlecenia – sprawdźmy wtedy ile będą kosztować. Natomiast w odniesieniu do opłaty za kartę należałoby zweryfikować czy są potrzebne obowiązkowe transakcje kartą, żeby była ona darmowa.

Istotna przy wybieraniu banku, któremu powierzymy pieniądze jest także dostępność bankomatów, z których gotówkę będziemy mogli wyciągnąć bezpłatnie. Można też zweryfikować czy sprawdzenie stanu konta w bankomacie będzie darmowe (jeśli mamy zamiar korzystać z takiej możliwości).

Po sprawdzeniu podstawowych informacji dotyczących oferty konta bankowego możemy założyć konto – często nawet bez wychodzenia z domu!

Warto jeszcze sprawdzić czy wybrany bank proponuje Klientom konta oszczędnościowe i jeśli tak to na jakich zasadach. Jeśli zamierzamy oszczędzać to takie konto – ze znacznie wyższym oprocentowaniem – może nam się przydać.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane