Historia kredytowa to jedna z najważniejszych kwestii przy zaciąganiu kredytu bankowego. Sprawdzić ją można zwracając się do Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która gromadzi informacje na temat kredytobiorców oraz historii ich zobowiązań. Banki udzielając kredytu sprawdzają historię kredytową klientów korzystając właśnie z baz danych BIK.historia kredytowa

Dobra historia kredytowa ułatwia otrzymanie kredytu w banku. Polskie banki w większości przypadków sprawdzają historię swoich klientów. Jest to dla nich ważne w przypadku konstruowania portfela kredytowego, ponieważ chcą w ten sposób ograniczyć ryzyko nie spłacenia zobowiązania. Jeżeli z informacji z BIK wynika, że udzielenie danemu klientowi kredytu jest ryzykowne; bank może żądać dodatkowych zabezpieczeń, podwyższyć koszty kredytu lub nawet odmówić udzielenia kredytu.

Nie wszyscy mogą skorzystać z informacji pochodzących z BIK. Niektóre instytucje nie posiadają takich uprawnień. Kredytobiorcy jednak mogą sprawdzić własną historię kredytową oraz otrzymać raport na ten temat. Może okazać się to przydatne, jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy kredyt bankowy. Raport można zamówić przez Internet na stronie BIK lub w poszczególnych bankach, jeśli posiadamy tam konto (np. PKO BP udostępnia raport swoim klientom). Raport posiada kilka wersji – w najlepszym przypadku możemy dowiedzieć się, jaki jest scoring kredytowy naszej zdolności kredytowej.

BIK zajmuje się przechowywaniem różnego rodzaju informacji na temat kredytobiorców. Przede wszystkim gromadzi dane na temat:

  • Obecnych zobowiązaniach kredytobiorcy
  • Spłaconych kredytów bankowych kredytobiorcy
  • Liczby zapytań banków o historię kredytową kredytobiorcy

Dlaczego warto dbać o historię kredytową?

Od tego czy posiadamy pozytywną historię kredytową zależy czy w przyszłości otrzymamy kredyt np. hipoteczny na zakup mieszkania. W takiej sytuacji lepiej posiadać pozytywną historię, ponieważ ułatwi to nam zaciągnięcie kredytu. Innym argumentem przemawiającym za dbaniem o historię kredytową jest fakt, iż informacji przechowywanych przez BIK nie można zmienić ani usunąć. Co najwyżej można poprawić zaistniałe błędy lub zaktualizować stan naszych zobowiązań. Najlepszym sposobem na dobrą historię kredytową jest terminowe spłacanie wszystkich posiadanych kredytów. Z kolei, jeżeli jesteśmy „początkującymi” kredytobiorcami, a bank wymaga od nas pozytywnej historii kredytowej, warto czasami zastanowić się na wzięciem na kredyt małokosztownego dobra konsumpcyjnego np. telewizor lub komputer. Sprawi to, że banki będą postrzegały nas w bardziej wyrozumiały sposób.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane