Historia kredytowa to jeden z kluczowych aspektów przy staraniu się o kredyt bankowy. Historia kredytowa może zdecydować o przyznaniu nam kredytu przez bank – dlatego warto dbać o regularne spłacanie zobowiązań finansowych. Historię kredytową można sprawdzić m.in. w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to najczęstsze źródło informacji na temat naszej historii kredytowej, z którego korzystają banki przy ocenie kredytowej naszego wniosku.

Pozytywna historia kredytowa może ułatwić otrzymanie kredytu w banku. Banki za każdym razem sprawdzają historię kredytową osób starających się o kredyt. Jest to element ograniczania ryzyka kredytowego, związanego z brakiem spłaty zaciągniętego przez klienta banku zobowiązania. Dlatego tak ważne jest dbanie o historię kredytową, którą możemy sprawdzić m.in. w Biurze Informacji Kredytowej.

Nie wszystkie instytucje finansowe mogą sprawdzić historię kredytową w BIK. Jednak my sami możemy sprawdzić informacje na temat naszej historii kredytowej w BIK. Wystarczy zawnioskować do BIK o raport na temat stanu naszego zadłużenia. W tym celu wystarczy przejść na stronę bik.pl. Następnie, jeśli nie posiadamy tam konta, będziemy musieli zarejestrować się. Podczas podany nasze podstawowe dane – w tym PESEL. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie tożsamości. Możemy to zrobić za pomocą skanu dowodu osobistego lub podpisu elektronicznego. Po procesie weryfikacji naszej tożsamości, będziemy mogli zalogować się do systemu BIK i pobrać raport na nasze temat. Z raportu dowiem się m.in. jaki jest scoring kredytowy naszej zdolności kredytowej. Warto dodać, że usługa BIK jest płatna.

Zadania BIK

BIK to instytucja przechowująca informacje na temat kredytobiorców. Dane gromadzone przez BIK to przede wszystkim:

  • Informacje o aktualnych zobowiązaniach kredytobiorców
  • Spłacone kredyty bankowe kredytobiorców
  • Liczba zapytań banków o historię kredytową kredytobiorcy

Dlaczego warto dbać o historię kredytową?

Historia kredytowa może zdecydować o przyznaniu kredytu przez bank. Warto dbać o historię kredytową i spłacać zobowiązania finansowe w terminie. Historii kredytowej nie można usunąć, ani jej zmienić. Można jedynie zaktualizować lub poprawić błędy. Dlatego najprostszym wyjście, aby posiadać pozytywną historię, jest unikanie opóźnień w spłacie kredytów i nieposiadanie przeterminowanych zobowiązań. Na sam koniec warto dodać, że osoby, które wcześniej nigdy nie posiadały kredytu, również będą gorzej postrzegane przez bank przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. W takim przypadku dobrze jest np. nabyć jakiś produkt na raty. W ten sposób łatwo spłacimy raty i zbudujemy pozytywną historię kredytową.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane