Masz problemy z domknięciem comiesięcznego budżetu? Zamiast sięgać po kredyt gotówkowy, którego spłata będzie rozłożona na kilka lub kilkanaście miesięcy lub korzystać z usług sektora niebkredytyankowego, powinieneś pomyśleć o najtańszym zobowiązaniu na rynku, jakim jest karta kredytowa. Może ona być znacznie korzystniejsza niż kredyt gotówkowy.

Korzyści

Karta kredytowa przewyższa kredyt gotówkowy czy pożyczkę pod kilkoma względami. Przede wszystkim jej zaletą jest to, że mamy ją zawsze pod ręką, co w przypadku, gdy nagle potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Środki możemy wykorzystać w dowolny sposób, jednak pod dwoma warunkami – płatność może być realizowana przy użyciu karty oraz musi zamykać się w przyznanym przez bank limicie. Drugim istotnym argumentem przemawiającym na korzyść karty kredytowej jest tzw. okres bezodsetkowy, który składa się z okresu rozliczeniowego (najczęściej 30 dni) i grace period biegnącego od dnia upływu okresu rozliczeniowego do dnia obowiązkowej spłaty należności. Zwykle okres bezodsetkowy wynosi od 51 do nawet 60 dni. Pilnując terminu wyznaczonego przez bank i sumiennie zwracając całość zadłużenia, będziemy oddawać dokładnie taką kwotę, jaką wykorzystaliśmy, gdyż bank nie naliczy odsetek. Jeśli będziemy sumiennie zwracać sumę, którą wydaliśmy, możemy mieć w portfelu najtańszy, bo kosztujący 0 zł, kredyt. Należy jednak pamiętać, że okres bezodsetkowy liczony jest od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia wykonania określonej płatności.

Oprocentowanie karty

Po stronie plusów karty kredytowej należy zapisać również oprocentowanie. Jego wysokość nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP (obecnie nie może być wyższe niż 10 proc.). To stawka porównywalna z tą obowiązującą w przypadku kredytu konsumenckiego. Odsetki naliczane są dopiero po przekroczeniu dnia wskazanego na wyciągu z karty i w przypadku braku spłaty całości zadłużenia.

Karta kredytowa nie jest też pozbawiona wad, które w głównej mierze wynikają z opłat, jakie trzeba ponieść za jej wydanie i użytkowanie (bank pobiera roczną opłatę nawet w sytuacji, gdy nie korzystasz aktywnie z karty). Brak samodyscypliny w spłacie zadłużenia w terminie wiąże się z koniecznością opłacenia odsetek. Kolejnym kosztem, jaki musisz ponieść w związku z posiadaniem karty kredytowej, to wypłata pieniędzy w bankomacie przy jej użyciu.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane