Wiele osób coraz chętniej zaciąga wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe. Kupowanie za pożyczone, a nie oszczędzone pieniądze to trend, który przyszedł do nas z zachodu. Oczywiście nie ma nic złego w zaciąganiu kredytów, jeśli tylko potrafimy rozsądnie nimi zarządzać. Niestety bardzo często zdarza się, że zaciągnięte zobowiązania przekraczają nasze możliwości finansowe i spłacanie ich w terminie staje się wręcz niemożliwe.

Wszystkie kredyty w jednym, czyli konsolidacja

Kredyt konsolidacyjny to usługa bankowa, dzięki której klient może połączyć wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania w jedno. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły zobowiązania w różnych bankach. Konsolidacja umożliwi spłatę wszystkich kredytów jedną ratą do jednego banku i w jednym terminie. To jednak nie wszystko. Kredyt konsolidacyjny umożliwia również obniżenie wartości miesięcznych rat, dzięki czemu osoby mające problem ze spłatą, mogą nieco odciążyć budżet domowy. W szczególnych przypadkach możliwe jest również pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel. Pamiętajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny to produkt, na którym bank chce zarobić i pomimo tego, że raty miesięczne zostaną obniżone, to ostatecznie za kredyt zapłacimy więcej. Jest to spowodowane wydłużeniem okresu kredytowania. Im dłużej będziemy spłacać kredyt, tym więcej odsetek zapłacimy. O kosztach kredytu przeczytacie więcej tutaj na tym blogu.

Jakie zobowiązania można konsolidować?

Polskie banki pozwalają na konsolidacje wielu zróżnicowanych zobowiązań. Na pewno można do nich zaliczyć kredyty hipoteczne, samochodowe, czy gotówkowe ale także zadłużenie na karcie kredytowej, debet na rachunku bieżącym oraz raty za zakupy produktów i usług. Istnieją jednak i takie zobowiązania, których banki nie są w stanie poddać konsolidacji. Zaliczają się do nich, np. kredyty studenckie, pożyczki od parabanków, zadłużenia w SKOK-ach oraz kredyty preferencyjne.

Pomimo tego, że niektóre zadłużenia są wykluczone, to konsolidacja i tak daje wiele możliwości. Nie tylko organizuje spłatę rat, ale również może pomóc w odbudowie budżetu domowego. Jednak tak jak przed każdą decyzją kredytową, tak i w przypadku konsolidacji należy się dokładnie zastanowić i przeanalizować, czy na pewno będzie ona dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Udostępnij.

Komentowanie jest zablokowane